Doğrusal Sıyırıcı Köprü 

Arıtma tesisi kum tutucularında ve dikdörtgen kesitli çöktürme havuzlarında çift yönlü gidip gelen doğrusal hareketli köprü ile sıyırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Oluşan çökelti, köprüye bağlı sıyırıcı ile pompa emiş haznesine sıyrılabildiği gibi köprüye bağlı pompa ile emilerek de uzaklaştırılabilir. Bunun yanında üst kısımdaki sıyırıcı ile yüzücü madde sıyırma işlemi de gerçekleştirilebilmektedir.
 Çevreden Tahrikli Döner Köprülü Sıyırıcı 

Arıtma tesisi dairesel kesitli çöktürme havuzlarında merkezden rulmanlı ve çevreden tahrik edilen tekerleğin havuz çevre duvarında dönmesi ile dairesel olarak hareket eden yarım veya tam köprü ile merkezdeki pompa emiş haznesine sıyırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında üst kısımdaki sıyırıcı ile ters yöne yüzücü madde sıyırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
Merkezden Tahrikli Döner Köprülü Sıyırıcı 

Arıtma tesislerinde gerek ızgara ve eleklerde tutulan katı atıkların gerekse çamur susuzlaştırmadan çıkan çamurun taşınması, yönlendirilmesi ve araca yüklenmesinde yaygın olarak bant konveyör kullanılmaktadırlar. Akıcı özelliği olan katı atıkların taşınması için ise helezonlu konveyörler tercih edilmektedir. Kullanım amacına göre yatay ya da eğimli olarak monte edilebilirler.


 

Zincirli Sıyırıcı 

Yağ tutucu ve DAF ünitelerinde yüzey sıyırma işlemi, havuzun üzerine yerleştirilen şaseye montajlı dişli ve zincir sistemine bağlı sıyırıcı paletler ile gerçekleştirilmektedir.
 

Yoğunlaştırıcı  

Yoğunlaştırıcılar, çok yavaş karışım sayesinde çamurun yoğunlaşmasını sağlamak ve havuz tabanına çöken yoğun çamurun merkezdeki pompa emiş hunisine yönlendirmek amacıyla kullanılır. Sabit bir köprü üstünde, merkezden tahrik edilen mil üzerindeki palet kolları ile çamurun yoğunlaştırma işlemi gerçekleştirilmekte, tabandaki sıyırıcı paletlerle de  tabanda biriken çamurun merkezdeki emiş hunisine yönlendirilmesi sağlanmaktadır.
Yoğunlaştırıcılarda giriş yapısı (deflektör) yoğunlaştırıcıya sabit olarak üretilmektedir.